Zużycie prądu przez komputer – jak zmierzyć i obliczyć

Wielu użytkowników komputerów poza tym, że chce, aby ich maszyny działały szybko i bezproblemowo, chce też mieć komputer, który zużywa niewiele energii i nie rujnuje przez to domowego budżetu. Także administratorom sieci zależy na tym, żeby komputery-serwery miały niskie zużycie prądu i były tanie w utrzymaniu. Zatem jak zmierzyć i obliczyć zużycie prądu przez komputer?

Pierwszą metodą, od razu należy zaznaczyć, że mniej dokładną jest skorzystanie z jednego z wielu internetowych kalkulatorów poboru mocy przez komputer. Relatywnie dobry kalkulator stworzyli specjaliści z portalu zenfist.pl, można go znaleźć pod tym adresem. Należy podać w miarę precyzyjnie parametry swojego komputera, a następnie kliknąć „Oblicz rekomendowaną moc”. Po tym zobaczymy, ile szczytowo prądu pobierze nasz komputer, jaki rekomendowany jest dla niego zasilacz i UPS i co nas interesuje najbardziej – Pobór prądu w Watach z gniazdka. Tą informację znajdziemy w sekcji „Minimalny rekomendowany UPS”. Jako, że mamy już moc prądu pobieranego przez nasz komputer, możemy obliczyć koszta, jakie ze sobą pociąga jego używanie. Weźmy przykładowo komputer, który pobiera prąd mocy 200W:

200W = 0.2kW

Przyjmując cenę 1kWh prądu 0.45zł, cena za 1h pracy komputera wychodzi nam:

0.2kWh * 0.45zł = 0.09zł.

Wiedząc ile kosztuje godzina pracy naszego komputera, możemy obliczyć koszt jego pracy w ciągu całego dnia, tygodnia, miesiąca czy roku. Należy jednak pamiętać o tym, że powyższy kalkulator internetowy oblicza pobór mocy przy obciążeniu komputera – np. podczas grania.

Podczas mniej wymagających operacji, zużycie prądu przez komputer będzie mniejsze, więc koszta będą mniejsze. Aby jednak precyzyjniej ustalić zużycie prądu przez komputer, należy wypróbować kolejny sposób.

Aby dokładniej zmierzyć i obliczyć zużycie prądu przez komputer, można posłużyć się watomierzem. Sprzęt taki można nabyć w sklepach elektronicznych i na allegro, koszt waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Miernik taki pozwala w prosty sposób sprawdzić ile energii elektrycznej zużywają dowolne urządzenia domowe. Aby zmierzyć zużycie prądu należy włożyć miernik do gniazdka, następnie podłączyć do miernika dowolne urządzenie elektryczne (w naszym przypadku komputer). Najczęściej mierniki oprócz podawania chwilowej wartości zużycia energii i informacji o całkowitym zużyciu umożliwiają obliczanie kosztu energii, jeżeli do miernika zostanie wprowadzony koszt jednostki energii. Jeżeli miernik nie został w taką opcję wyposażony, koszt należy obliczyć w sposób podany powyżej.

Jak widać, sprawdzenie jakie zużycie prądu ma nasz komputer, nie należy do trudnych rzeczy. Dzięki temu możemy obliczyć koszt, jakim jesteśmy obarczeni przez używanie PC-ta i poprzez to lepiej zarządzać domowym budżetem.

Tagi: , , , ,

Komentarze są wyłączone.