System security – jak usunąć

Jak mawiają specjaliści od bezpieczeństwa sieciowego komputerów, najlepszym zabezpieczeniem komputera przed wirusami jest zdrowy rozsądek jego właściciela. Jednak nawet przy zachowaniu rozsądku przy użytkowaniu zasobów sieci i zabezpieczeniu komputera przed internetowymi szkodnikami, czasami zdarzają się infekcję. Jedną z takowych infekcji jest ta w wyniku której pojawia nam się fałszywe centrum zabezpieczeń (system security) i wyświetla uciążliwe komunikaty i utrudnia użytkowanie komputera. Jak usunąć ten problem? Dowiemy się w tym artykule.

System security, jak niemal wszystkie inne problemy wirusowe można usunąć poprzez formatowanie dysku i ponowną instalację systemu – jednak metoda ta to raczej mało ambitne rozwiązanie i dlatego warto poszukać innych, mniej kłopotliwych ;)

Przykładem takiego relatywnie prostego i szybkiego rozwiązanie problemu fałszywego system security jest użycie specjalnego narzędzia do usunięcia infekcji. Jednym z nich jest ten mały program – Remove System Security. Pobieramy to narzędzie i przed rozpoczęciem właściwego procesu usuwania KONIECZNIE wyłączamy przywracanie systemu (Start -> Panel Sterowania -> System -> na zakładce „Przywracanie systemu” zaznaczamy „Wyłącz przywracanie systemu na wszystkich dyskach” i potwierdzamy). Jest to niezbędne, bo pliki wirusa mogą zachować się w plikach przywracania systemu.  Gdy już wyłączymy przywracanie systemu, otwieramy pobrane uprzednio narzędzie klikamy „Close” i następnie „Yes” aby rozpocząć proces usuwania system security. Po zakończeniu operacji program wyświetli komunikat informujący o usunięciu szkodnika i o konieczności restartu systemu. Klikamy „OK” i samodzielnie restartujemy system. Po restarcie problem fałszywego centrum zabezpieczeń powinien zniknąć. Aby usunąć ewentualne pozostałości, zalecane jest przeskanowanie komputera programami: antywirusowym i antyspyware’owym.

UWAGA: Jeżeli usunięcie szkodnika nie powiodło się w trybie normalnym – należy spróbować w dokładnie ten sam sposób, ale w trybie awaryjnym (klawisz F8 podczas startu komputera i wybieramy „Tryb awaryjny”)

Aby usunąć system security, można też posłużyć się instrukcją ręcznego usunięcia szkodnika. Przed rozpoczęciem działań, podobnie jak w przypadku użycia narzędziowego Remover’a, wyłączamy przywracanie systemu. Kolejne kroki wyglądają następująco:

1. Otwieramy Menedżer zadań (poprzez kombinację klawiszy Alt + Ctrl + Del).

2. Klikamy zakładkę „Procesy”.

3. Odnajdujemy proces: SystemSecurity.exe, podznaczamy go i klikamy „Zakończ proces” i potwierdzamy.

4. Uruchamiamy wiersz polecenia (Start -> uruchom i wpisujemy cmd).

5. Wykonujemy następujące czynności:

Wpisujemy cd desktop i wciskamy Enter

Wpisujemy del /F /S /Q /A „system security.lnk” i wciskamy enter.

Wpisujemy rd /S /Q ws i wciskamy enter.

Wpisujemy cd\ i wciskamy enter.

Wpisujemy del /F /S /Q /A SystemSecurity.exe i wciskamy enter.

Wpisujemy del /F /S /Q /A SystemSecurity.lnk i wciskamy enter.

Wpisujemy del /F /S /Q /A „SystemSecurity on the Web.lnk” i wciskamy enter.

Wpisujemy del /F /S /Q /A „Uninstall SystemSecurity.lnk” i wciskamy enter.

Wpisujemy del /F /S /Q /A „system security.lnk” i wciskamy enter.

Wpisujemy cd „Program Files” i wciskamy enter.

Wpisujemy rd /S /Q „system security” i wciskamy enter.

6. Zamykamy wiersz polecenia (komenda exit, lub po prostu X w prawym górnym roku okienka).

7. Uruchamiamy edytor rejestru (Start -> uruchom i wpisujemy regedit).

8. Klikamy dwukrotnie na HKEY_LOCAL_MACHINE.

9. Klikamy dwukrotnie na SOFTWARE.

10. Przewijamy w dół, aż znajdziemy podgałąź Microsoft i rozwijamy ją poprzez dwukrotne kliknięcie.

11. Przewijamy w dół, aż znajdziemy podgałąź Windows i rozwijamy ją poprzez dwukrotne kliknięcie.

12. Klikamy dwukrotnie Current Version.

13. Przewijamy w dół, aż znajdziemy podgałąź Run i klikamy ją.

14. Po prawej stronie okna edytora rejestru odnajdujemy systemsecurity i klikamy nań prawym przyciskiem.

15. Wybieramy „Usuń” i potwierdzamy.

16. Zamykamy edytor rejestru i restartujemy system.

17. System security usunięte!

 

Jak widać, usunięcie fałszywego system security i problemów związanych z jego obecnością w systemie nie jest aż tak trudne, ale pomimo to pochłania nieco czasu i uwagi użytkownika. Dlatego w myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć” warto stale dbać o aktualność programu antywirusowego, oraz antyspyware’owego i co nie mniej ważne, mieć się na baczności podczas instalowania nieznanych nam programów i przeglądania „podejrzanych” stron www.

Tagi: , , ,

Komentarze są wyłączone.