Symulatory jazdy samochodem i egzamin praktyczny

W dobie masowej motoryzacji posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdów stało się rzeczą w zasadzie obligatoryjną, co wcale nie znaczy że łatwą w uzyskaniu. Egzamin praktyczny na prawo jazdy w Polsce od wielu lat ma opinię raczej trudnego (średnia zdawalność za 1-razem na poziomie 30%), a egzaminatorzy czepialskich. Sprawy nie ułatwiają również koszta – każde kolejne podejście to wydatek około 140zł. Dlatego przed egzaminem należy dołożyć wszelkich starań, aby podejście to było pierwszym i ostatnim ;)

Pomóc w tym mogą nam symulatory jazdy samochodem. Jeden z nich znajdziemy na stronie internetowej www.prawojazdy.com.pl/symulator/main.swf. Do wyboru mamy symulatory jazdy: samochodem osobowym i motocyklem. Możemy wybrać 10 losowych sytuacji które mogą przytrafić nam się na drodze, lub ćwiczyć pojedyncze zdarzenia, czy też zdarzenia z wybranych kategorii. Przed rozpoczęciem należy zapoznać się ze sposobem obsługi symulatora, a następnie wykonywać polecenia, w sposób dokładnie taki jak powinniśmy je wykonywać na egzaminie praktycznym. Po każdym manewrze program będzie nas informował czy został on wykonany prawidłowo i jakie ewentualnie popełniliśmy błędy.

Dobrym symulatorem jazdy samochodem jest też program Prawo Jazdy 2006. Jest to symulator 3D, oferuje możliwość rozmaitych ćwiczeń, a także symulacji egzaminu. Trzeba zaznaczyć że jest z racji iż jest to symulator 3D, jest o wiele bardziej realistyczny od symulatorów flash’owych.

UWAGA: Po instalacji symulatora należy zainstalować też poprawkę, która znajduje się w paczce, w przeciwnym razie program może się nie uruchomić.

Oprócz ćwiczeń na symulatorach warto też zapoznać się z przebiegiem egzaminu praktycznego. Warto w tym celu obejrzeć przygotowany przez WinFor film objaśniający meandry owego egzaminu.

Część 1 – http://www.youtube.com/watch?v=PfrqZT4AsXs

Część 2 – http://www.youtube.com/watch?v=B8iok9SuqC8

Część 3 – http://www.youtube.com/watch?v=Bk1rB8KWkCU

Warto też wiedzieć, że od dnia 9 czerwca 2009 roku  egzamin praktyczny kategorii B został skrócony do 25 minut.

Należy jednak pamiętać, że symulator nie zastąpi prawdziwych lekcji jazdy – dlatego czasami warto zainwestować trochę pieniędzy w dodatkowe lekcje, niż płacić za kolejne podejścia do egzaminu.

Tagi: ,

Komentarze są wyłączone.