Ranking antywirusów

Skuteczny antywirus to podstawa bezpieczeństwa komputera podłączonego do Internetu. Jednak programów antywirusowych na rynku jest dużo, zarówno darmowych jak i płatnych. W tej sytuacji warto śledzić regularnie rankingi antywirusów. Aby mieć w miarę obiektywny pogląd na skuteczność systemów zabezpieczających, trzeba przejrzeć testy przeprowadzone przez różne, niezależne od siebie portale.

Jedną z najbardziej znanych witryn, która prowadzi niezależny ranking antywirusów jest strona www.av-comparatives.org. Portal ten publikuje raporty na temat działania antywirusów regularnie, co kilka miesięcy i w swoich testach obejmuje bardzo szerokie spektrum z jakim związana jest praca programów antywirusowych. Znajdziemy testy skuteczności skanerów, modułów guard, testy wydajności programów i wiele innych. Wszystkie te rankingi znajdziemy w dziale Comparatives / Reviews. Z racji że testy na tym portalu są bardzo rozbudowane, warto przed rozpoczęciem lektury rankingu antywirusów zapoznać się z metodologią testowania, którą portal udostępnia nam pod tym adresem. Jeśli same testy nam nie wystarczą, można podyskutować z innymi użytkownikami na forum portalu.

Osoby które interesuje ranking antywirusów powinny też zajrzeć na stronę www.av-test.org. Portal ten regularnie przeprowadza długoterminowe testy programów i publikuje je w czasopismach branżowych na całym świecie, także w Polsce. Raporty dotyczące skuteczności antywirusów znajdziemy w dziale „Publications”.

Warto również zainteresować się testami opracowanymi przez grecki portal www.virus.gr. Regularnie publikowane rankingi znajdziemy w dziale „Comparative tests of antivirus programs”. Ponadto na stronie możemy znaleźć instrukcje dotyczące obsługi poszczególnych antywirusów i narzędzia do czyszczenia zainfekowanych komputerów. Portal udostępnia użytkownikom również forum.

Również polskie portale zajmują się tworzeniem rankingów antywirusów. Taki ranking możemy znaleźć na stronie www.bezpiecznywsieci.pl. Na portalu dostępne są rankingi z kolejnych lat od 2007 roku. Poza testami na stronie tej można dowiedzieć się o szeroko pojętym bezpieczeństwie w sieci i praktykach z nim związanymi. Do dyspozycji mamy również forum.

 

Jak widać, w Internecie można znaleźć wiele rankingów antywirusów. Z racji iż bezpieczeństwo naszego komputera w sieci to kwestia niewątpliwie ważna, warto poświęcić czas na przejrzenie ich.

Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszy antywirus nie zastąpi rozsądku internauty w czasie przeglądania zasobów sieci.

Tagi: ,

Komentarze są wyłączone.