Przyspieszenie internetu

Jakość i szybkość łącz internetowych w Polsce rośnie z roku na rok, jednak wciąż na mapie naszego kraju można znaleźć miejsca, które nie są objęte łączami typu DSL. W takich sytuacjach lokalni mieszkańcy mają do dyspozycji na ogół łącza radiowe (jeśli w ogóle mają), które przy dużym obciążeniu mogą nie działać zbyt szybko. Także w niektórych sytuacjach użytkownicy neostrady i innych łącz DSL skarżą się na kiepskie działanie internetu. Czy w takich sytuacjach wina zawsze stoi po stronie dostawcy internetowego? Co robić żeby strony wczytywały się szybciej? W tym poradniku dowiemy się czy jest możliwe i na ile przyspieszenie internetu.

Przede wszystkim należy zacząć prostego, chociaż nie dla wszystkich faktu – na ogół nie jest możliwe takie przyspieszenie internetu, aby działał on szybciej niż gwarantuje nam to dostawca Internetu! O ile jeszcze przy łączach radiowych czasami zdarza się wykrzesać coś więcej, z racji, że nie każdy provider radiówki ściśle ustawia pasmo, tylko zależy ono od aktualnej ilości użytkowników łącza (acz nie jest to dobre rozwiązanie w dużych sieciach), to przy łączach DSL (neostrada itp.) jeśli płacimy za opcje 2 Mbit – to będziemy mieć transfer na poziomie maksymalnym 2Mbit i nie więcej!

Jeżeli już jesteśmy przy jednostkach prędkości, to tutaj też warto wyjaśnić pewną kwestie. Mianowicie, jeśli przykładowo płacimy za łącze Neostrada 1 Mbit, w żadnych wypadku nie oznacza to, że plik o rozmiarze 5 Megabajtów (MB) pobierzemy z serwera w 5 sekund. 1 MegaBIT nie jest równy 1 MegaBAJTOWI! 1 Bajt = 8 bitów. Dlatego dysponując łączem 512 kbit, pliki z internetu możemy pobierać z maksymalną prędkościa 64 kB/s, mając łącze 1 Mbit – 128 kB/s i tak dalej.

Gdy znamy już te podstawy i wciąż uważamy ze nasze łącze powinno działać szybciej, możemy rozpocząć operacje „przyspieszenie internetu”.

Od czego należy ją zacząć? Przede wszystkim, nasz komputer musi być wolny od wirusów i spyware. To one na ogół powodują spowolnienie działania internetu. W tym celu należy dokonać gruntownego skanowania odpowiednimi programami i komputer z infekcji wyczyścić.

Gdy już mamy wolny od wirusów, możemy wykonać kilka czynności trików, które powszechnie uchodzą za pomocne przy przyspieszaniu internetu. Jednym z nich jest wyłączenie rezerwowania przepustowości łącza w XP Professional dla aktualizacji. Jak to zrobić?

1. Klikamy Start -> Uruchom i wpisujemy gpedit.msc

2. Otworzy sie okno w którym wybieramy Szablony Administracyjne -> Sieć – > Harmonogram Pakietów QoS .

3. Dalej wybieramy Ogranicz rezerwowalną przepustowość.

4. W okienku tym należy wybrać „Włączone” i ustawić z 20% na 0% i kliknąć zastosuj.

Ten prosty zabieg może w niektórych sytuacjach zwiększyć prędkość internetu, ale nie oszukujmy się – cudów nie należy oczekiwać.

W niektórych sytuacjach przyspieszenie internetu umożliwia ustawienie alternatywnego adresu DNS (zmieniamy we właściwościach naszego połączenia internetowego -> protokół internetowy TCP/IP). Przykładową listę DNS znajdziemy pod tym adresem.

Kolejną metodą na przyspieszenie internetu jest włączenie odpowiednich opcji w przeglądarkach.

W Operze:

- wybieramy menu „Narzędzia” -> Szybka konfiguracja -> Włącz funkcję Opera Turbo;

- wybieramy menu „Narzędzia” -> Preferencje -> Zaawansowane -> Przeglądanie -> Ładowanie stron: zamiast domyślnego „wyświetlaj po upływie 1 sekundy” wybieramy „wyświetlaj na bieżąco” i potwierdzamy.

W FireFoxie:

- instalujemy dodatek FasterFox – do pobrania np. tutaj lub;

- zmieniamy nieco konfiguracje FireFox’a – w tym celu:

1. Uruchamiamy Firefox’a, w polu adresu wpisujemy about:config i wciskamy klawisz Enter. Ukaże nam się długa lista, na której musimy odszukać trzy wpisy:

- network.http.pipelining

- network.http.proxy.pipelining

- network.http.pipelining.maxrequests

2. Gdy już je dotrzemy do poszukiwanych wpisów należy:

- ustawić wartość network.http.pipelining na true

- ustawić wartość network.http.proxy.pipelining na true

- ustawić wartość network.http.pipelining.maxrequests na jakąś liczbę np. 30. Znaczyć to będzie, że przeglądarka wyśle 30 żądań w tym samym czasie.

3. Na koniec klikamy gdziekolwiek prawym klawiszem myszki i z menu kontekstowego wybieramy New -> Integer. Nazywamy go nglayout.initialpaint.delay i ustawiamy jego wartość na 0.

4. Teraz wystarczy zrestartować Firefox’a i gotowe.

Podsumowując, metod na przyspieszenie internetu jest całkiem sporo – jednak realna skuteczność tych działań nie jest już taka optymistyczna. Owszem, pewna optymalizacja jest możliwa, ale aby naprawdę duże zwiększenie prędkości umożliwi nam tylko… zmiana łącza na szybsze.

Tagi: , ,

Komentarze są wyłączone.