Programy do skracania MP3

Operacje na plikach z zawartością audio, takie jak wycinanie ich fragmentów i skracanie to chleb powszedni dla każdego, kto zajmuje się tworzeniem muzyki za pomocą komputera. Jednak nie każdy jest DJ-em, a czasami potrzebuje lekko zmodyfikować plik mp3. Jak to zrobić, i jakie są najlepsze programy do skracania MP3?

Jednym z programów do skracania MP3 jest narzędzie rodzimej produkcji, Rzeźnik MPEGów. Obecna licencja programu umożliwia bezpłatne używanie programu w cyklach 30-dniowych lub możliwość jednorazowego, odpłatnego zarejestrowania programu. Obsługa  programu jest prosta i intuicyjna. Pobieramy go, instalujemy i po otwarciu z menu Plik wybieramy „Dodaj plik audio”. Wskazujemy plik mp3, który chcemy skrócić, podajemy nazwę, pod jaką zostanie zapisany skrócony plik i przystępujemy do działania: podajemy czasy, na których plik mp3 ma zostać skrócony (można podawać z dokładnością do 1/1000 sekundy), testujemy i jeżeli wszystko się zgadza, klikamy Plik -> Zapisz plik audio. Wybieramy metodę zapisu, ostateczną nazwę pliku i folder do którego zostanie on zapisany potwierdzamy. Po kilku chwilach operacja skracania MP3 będzie zakończona – skrócony utwór znajdziemy we wskazanym przez nas folderze.

Zaletą Rzeźnika jest posiadanie przez niego wielu opcji dotyczących skracania i obróbki MP3, a także możliwość pracy na dużych plikach – nawet o rozmiarze 4GB.

UWAGA: Program Rzeźnik do poprawnej pracy wymaga zainstalowanego w systemie oprogramowania Windows Media Player w wersji 5.2 lub nowszej, a także enkodera LAME. Jeżeli program nie będzie działał, należy pobrać i zainstalować ten enkoder.

Kolejnym programem do skracania MP3 jest Audacity. Program ten jest całkowicie darmowy i dysponuje polskim interfejsem językowym. Możliwości programu są całkiem pokaźne, rozbudowany interfejs umożliwia nie tylko skracanie plików, ale też dodawania różnych efektów do plików audio, przenoszenie ścieżki w odniesieniu do czasu, zmianę głośności ścieżki i wiele innych. Podobnie jak Rzeźnik, cechuje się on prostą, intuicyjną obsługą.

Osoby, które potrzebują błyskawicznie skrócić plik MP3, nie zagłębiając się w inne możliwości obróbki audio, powinny zainteresować się narzędziem mp3DirectCut. Program ten nie umożliwia zbyt wielu opcji edytowania audio, ale za to nie obciąża zbyt zasobów komputera, jest szybki i łatwy w użyciu.

Jest on dobrym rozwiązaniem dla posiadaczy starszych komputerów.

UWAGA: Jeśli jesteś posiadaczem systemu operacyjnego starszego od Windows XP, program wymaga biblioteki mpglib.dll do dekodowania mpeg layer III oraz mpeg layer II.

Tagi: , , ,

Komentarze są wyłączone.