Program do zmniejszania zdjęć

Z pewnością każdy z nas spotkał się przynajmniej raz z koniecznością zmniejszania zdjęć. Dobrej jakości zdjęcia z aparatu cyfrowego zwykle mają większy rozmiar niż dopuszczają to chociażby tak popularne obecnie portale społecznościowe typu myspace, czy nasza klasa.  Wobec tego w jaki sposób szybko i sprawnie zmniejszyć jedno zdjęcie lub cały album?

Istnieje sporo programów do zmniejszania zdjęć. Jednym z takich narzędzi jest Image Resizer Powertoy for Windows XP

Po instalacji tego programu w menu kontekstowym plików graficznych pojawia się dodatkowa opcja – Resize Pictures

 Screen

Po jej kliknięciu pojawiają się możliwości zmiany rozmiaru zdjęcia. Jest to kilka standardowych rozdzielczości, oraz po kliknięciu „Advanced” możliwości ustalenia własnego rozmiaru zdjęcia (Custom). Pomniejszone zdjęcia są zapisywane w tym samym folderze co oryginalne zdjęcia jako ich kopie, ale możemy po kliknięciu „Advanced” zaznaczyć opcję „Resize the oryginal pictures (don’t create copies)” co spowoduje że zmniejszane będą od razu oryginalne zdjęcia, nie będą tworzone kopie.

Program pozwala na zmniejszenie praktycznie dowolnej ilości zdjęć za jednym razem.

Jego zasadniczą wadą jest jednak to że działa tylko pod systemem operacyjnym Windows XP.

Posiadacze innych systemów operacyjnym mogą użyć do zmniejszania zdjęć programu Photo Resize Magic

Po otwarciu programu w głównym okienku ustawiamy jakość kompresji pomniejszanego zdjęcia (Quality) oraz jego rozmiar (Size) – domyślnie jest to 50% oryginalnego zdjęcia, ale są do wyboru inne wartości procentowe jak i w pikselach, a także możliwość wpisania rozmiaru wedle własnych potrzeb (Custom). Następnie wybieramy folder w którym znajdują się zdjęcia, które chcemy zmniejszyć (Source Folder) i folder do którego mają zostać zapisane pomniejszone zdjęcia (Target Folder). Możemy też skorzystać z opcji „Include Subfolders”, która spowoduje uwzględnienie podfolderów w źródłowym folderze ze zdjęciami.

Teraz klikamy „Start” i po chwili nasze zdjęcia są już pomniejszone.

Program umożliwia też kilka innych opcji przydatnych przy zmniejszaniu zdjęć – takich jak skala szarości, efekt rozmycia, czy negatyw.

Zdjęcia można też zmniejszać online, nie instalując żadnych programów. Jedną ze stron, która to umożliwia jest witryna www.resize2mail.com

Po przejściu na jej adres możemy w 3 prostych krokach zmniejszyć zdjęcie. Pierwszym z nich jest wskazanie pliku na naszym dysku twardym, w kolejnym mamy możliwość wyboru wyjściowego rozmiaru (6 możliwych rozdzielczości lub 75%, 50%, 25% oryginału, a także opcja obrotu zdjęcia o 90 lub 180 stopni). Ostatnim etapem jest kliknięcie „Okay” i po chwili czekania ujrzymy stronę z naszym zmniejszonym zdjęciem gotowym do zapisania.

Tagi: , , , ,

Komentarze są wyłączone.