Program do skanowania

W czasach dominacji mediów takich jak Internet, czy telewizja tradycyjne papierowe źródła informacji tracą na znaczeniu. Jednak pomimo to czasami zachodzi potrzeba przeniesienia informacji z papieru do komputera. W takiej sytuacji będzie konieczny program do skanowania. Jakie możliwości oferują takie programy, skąd można je pobrać, jak je używać – dowiemy się w tym artykule.

OCR (ang. Optical Character Recognition) czyli optyczne rozpoznawanie znaków, to zestaw technik lub oprogramowanie służące do rozpoznawania znaków i całych tekstów w pliku graficznym o postaci rastrowej. Zadaniem OCR jest zwykle rozpoznanie tekstu w zeskanowanym dokumencie (np. papierowym formularzu lub stronie książki). Programy do skanowania nazywamy więc programami OCR.

Przykładem takiego software’u do skanowania jest program FineReader 6.0. Narzędzie to dobrze radzi sobie z językiem polskim, co nie jest takie oczywiste wśród programów OCR. Program więc pobieramy na dysk twardy i instalujemy. Następnie pobieramy dodatek umożliwiający rozpoznawanie polskich znaków – do pobrania tutaj. Po tym możemy przystąpić do działania. Klikamy „Scan and Read” lewym górnym roku w oknie programu. Wybieramy czy obraz ma pochodzić ze skanera, następnie wybieramy język w jakim jest tekst do skanowania, czekamy chwilę podczas kiedy program przetworzy tekst i po chwili już możemy go zapisać – w Wordzie, Excelu czy skopiować do schowka. Przed zapisaniem pliku program umożliwia sprawdzenie możliwych błędów w tekście.  FineReader jak widać, jest narzędziem prostym w obsłudze i skutecznym zarazem. Jednak ma pewną wadę – nie jest darmowy. Wersję pobraną z Internetu można użyć tylko 15 razy, bądź pracować ciągle przez 15 godzin.

W tej sytuacji warto rozejrzeć się za darmową alternatywą. Inny program do skanowania to Free OCR 2.5. Narzędzie to jest całkowicie darmowe, jednak nie radzi sobie z językiem polskim w takim stopniu jak FineReader. Po pobraniu i instalacji programu klikamy „Scan” aby pobrać obraz ze skanera, lub File -> Open aby zeskanować tekst z pliku znajdującego się już na dysku twardym. Następnie klikamy „OCR”, czekamy chwilę i gdy operacja rozpoznawania zakończy się wybieramy menu Text i możemy teraz zapisać tekst do pliku (Save text), lub skopiować go do schowka (Copy text to Clipboard). Program umożliwia też rozpoznawanie tekstu z plików PDF, w celu dalszej edycji. Jest to przydatna funkcja. Free OCR jest narzędziem w pełni darmowym, jednak trzeba zauważyć że ogólna jakość odczytu nie jest w jego przypadku najwyższa, szczególnie w przypadku polskich tekstów.

Podsumowując, skanowanie tekstów w celu przetwarzania za pomocą komputera nie należy do rzeczy bardzo trudnych. Jednak możliwości darmowych programów OCR są ograniczone, a nie każdego stać na pełną wersję profesjonalnego edytora. Z tego powodu mimo wszystko zdarzają się sytuację w których ręczne przepisywanie tekstu jest nieuniknione.

Tagi: , ,

Komentarze są wyłączone.