Program do nagrywania dźwięku

Wielokrotnie słuchając utworów bądź radia w Internecie, chcielibyśmy odtworzyć je później ponownie, lub przenieść na swój przenośny odtwarzacz mp3 lub mp4, czy komórkę. Do tego celu potrzebujemy nagrać dany utwór, dźwięk. Służą do tego różne programy do nagrywania dźwięku.

Już sam Microsoft dostarcza nam taki program w Windowsie. Mianowicie jest to rejestrator dźwięku. Niestety ma on wiele wad. Nagrywanie dźwięku dłuższego niż 60 sekund sprawia nam ogromne problemy, które dla nie jednego są nie do przejścia. Ale dlaczego mamy korzystać z rejestratora dźwięku, kiedy to na rynku dostępnych jest wiele podobnych programów, które są bezpłatne (freeware) i oferują znacznie większe możliwości? Najlepszą aplikacją do nagrywania dźwięku jest Audacity – jest to program zupełnie darmowy i posiada polski interfejs. Można go pobrać stąd. Po pobraniu instalujemy program. Sama instalacja jest bardzo prosta i nie wymaga opisu. Po zainstalowaniu programu próbujemy nagrać dowolny dźwięk. Rzadko zdarza się, aby coś nam się nagrało bez konfiguracji nagrywania. Jeśli nic się nie nagrało to najpierw wchodzimy w menu Edytuj -> Ustawienia i w zakładce „Audio I/O” zmieniamy kanały na 2 (Stereo). W polu odtwarzanie i nagrywanie pozostawiamy bez zmian. Zakładkę” Jakość” pozostawiamy bez zmian, a rzeczy typu: skróty klawiszowe, folder pliku tymczasowego czy gesty myszą ustawiamy według własnego uznania.

Aby móc nagrywać dźwięk potrzebujemy zmian w opcjach dźwięku w systemie. Wchodzimy w Start -> Panel Sterowania -> Dźwięki i urządzenia audio i w zakładce Głośność znajdujemy pole Głośność urządzenia i klikamy Zaawansowane. Pojawi nam się okno z kilkoma suwakami od przygłaśniania i wyciszania. Wchodzimy tu w Opcje -> Właściwości. W polu urządzenie miksujące wybieramy urządzenie o nazwie (……)Input. Wtedy to w polu ustawienie głośności powinno nam się zaznaczyć wcześniej niedostępne Nagrywanie. Jeśli tak się stanie to w polu Pokaż następujące sterowniki głośności zaznaczamy wszystkie i klikamy OK. Wtedy to wyskoczy nam regulacja nagrywania. Jeśli któreś z urządzeń ma zaznaczone pole „Wycisz” to odznaczamy je, bowiem czasami to może stać na przeszkodzie nagrywania naszych dźwięków. Zamykamy teraz sobie wszystkie okienka i otwieramy znowu nasz program do nagrywania dźwięku – Audacity. Teraz wystarczy uruchomić dźwięk, który zamierzamy nagrać oraz wcisnąć czerwoną kropkę, czyli Nagrywanie. Kiedy chcemy przestać nagrywać wciskamy żółty prostokącik i po tym możemy odtworzyć nagrany dźwięk. Kiedy skończymy nagrywać i chcemy zapisać plik z rozszerzeniem mp3 wchodzimy w Plik -> Eksportuj jako MP3. Wybieramy nazwę pliku i zapisujemy w wybranym przez siebie miejscu. Tak oto powstaje nagrany przez nas dźwięk. Plik możemy również zapisać jako WAV lub OGG. Wtedy to postępujemy tak samo jak przy MP3, poza wybraniem w zakładce Plik odpowiedniej opcji (Eksportuj jako WAV lub OGG).

Teraz możemy cieszyć się naszym nagraniem ;)

Tagi: , , , , , ,

Komentarze są wyłączone.