Program do łączenia filmów

Z pewnością wielu użytkownikom zdarzyło się trafić na interesujący materiał video na portalu youtube.com, który jest dłuższy niż 10 minut. W takim przypadku film jest podzielony na części. Podobnie może być z filmami, które samodzielnie nakręciliśmy cyfrową kamerą, czy aparatem. Ich długość ograniczona jest wielkością nośnika np. karty pamięci i też może dojść do sytuacji, w której nasza wideo dokumentacja będzie podzielona na części. Dla wygody jednak chcielibyśmy mieć film w jednej części, nie podzielony na kilka plików. Zatem jakiego programu użyć do łączenia filmów i jak to zrobić?

Jedym z popularniejszych programów do łączenia filmów jest program VirtualDub. Po pobraniu go nie jest konieczna instalacja, od razu otwieramy program (plik VirtualDub.exe), potwierdzamy umowę licencyjną i przystępujemy do działania. Najpierw wybieramy pierwszą część pliku (File -> Open Video File), następnie kolejną lub kolejnę części (File -> Append AVI Segment). Po tym należy wybrać format kompresji wyjściowego pliku np. DivX (Video -> Compression) i program może przystąpić do łączenia filmów. Aby rozpocząć wybieramy File -> Save as AVI, wskazujemy folder docelowy i cierpliwie czekamy na zakończenie operacji. Warto też wspomnieć, że VirtualDub posiada szereg innych możliwości, które są przydatne przy obróbce filmów. Obszerną instrukcję użytkowania programu można znaleźć tutaj.

W sytuacji gdy nie poradzi sobie VirtualDub (dzieje się tak już przy niewielkich różnicach parametrów łączonych plików, np. w przypadku gdy pochodzą one z różnych źródeł), z pomocą przyjdzie nam inny program do łączenia filmów. Mianowicie Avidemux, który można pobrać tutaj. Kroki są analogiczne do tych, które wykonujemy w VirtualDub’ie. Najpierw otwieramy plik z pierwszą częścią video (File -> Open), następnie wybieramy kolejną, lub kolejne części poprzez opcję Append (w menu File). Możemy zmienić parametry video lub audio pliku oraz format wyjściowego pliku – potrzebne opcje są widoczne po lewej stronie w głównym oknie programu. Aby zapisać połączony plik, wybieramy File -> Save -> Save Video i wybieramy lokalizację oraz wpisujemy nazwę i rozszerzenie pliku. Po chwili plik zostanie zapisany we wskazanym przez nas miejscu.

W przypadku gdy chcemy połączyć filmy pochodzące z zupełnie innych źródeł i mające różne parametry, przed tą operacją należy ujednolicić te parametry (rozdzielczość, FPS, kodek, kompresja audio). W tym celu dobrze jest posłużyć się programem VirtualDub, ze względu na rozbudowane możliwości obróbki video.

Tagi: ,

Komentarze są wyłączone.