Podkręcanie procesora

Wielu użytkowników komputerów spotyka się z sytuacją, kiedy okazuje się że moc ich maszyny nie jest wystarczająca do wykonywania codziennych zadań, niezależnie czy są to wymagające operacje na plikach video, czy zaawansowane gry 3D. Czy jest się wtedy skazanym na zmianę sprzętu, która pochłania pieniądze? Niekoniecznie, dlatego że większość obecnych na rynku procesorów charakteryzuje się tym, że można zwiększyć ich moc we własnym zakresie, podkręcając fabryczną częstotliwość taktowania z poziomu BIOSu, lub programów narzędziowych. Zatem jakie procesory warto podkręcać, kiedy można to robić i co najważniejsze – jak to robić?

Co najważniejsze – podkręcanie procesora robimy na własne ryzyko – autor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia.

Kiedy podkręcanie procesora w ogóle ma sens? Wtedy kiedy, przynosi ono wymierny efekt. Dlatego nie warto w obecnych czasach brać się za podkręcanie starszych procesorów takich jak Pentium III, czy Athlon XP, gdyż nawet po bardzo dużym przetaktowaniu nie będą one w stanie sprostać wymaganiom np. obecnych gier.

Jeśli jednak posiadamy w miarę współczesny procesor (za minimum uznajemy procesor z serii AMD 64) to przed przystąpieniem do podkręcania procesora musimy spełnić jeszcze pewne warunki:

- porządny zasilacz w obudowie – jest to warunek KONIECZNY. Zasilacz marki Tracer, Codegen etc. na pewno nie nadaję się do zasilania podkręcanego komputera, pomijając fakt że takowy zasilacz w ogóle do niczego się nie nadaje. Za minimum do podkręcania uznajemy zasilacz klasy Modecom MC 350W (MC, nie Feel)

- odpowiednie chłodzenie procesora – nie oznacza to że koniecznie trzeba wymienić to, które już posiada nasz procesor. Należy przede wszystkim wyczyścić wnętrze komputera z kurzu i zapewnić dobrą wentylację obudowy (STOP komputerom wciśniętym między biurko a szafkę). Należy też przyjrzeć się temperaturom jeszcze nie podkręconego procesora – jeżeli przy obciążeniu osiągają one wysokie wartości, to przed rozpoczęciem podkręcania należy poważnie zastanowić się nad wymianą chłodzenia.

- komputer stabilny na domyślnych ustawieniach – aby podkręcanie miało sens, nasz komputer musi pracować stabilnie. A jeżeli nie jest on stabilny na domyślnych ustawieniach, to tym bardziej nie będzie na ustawieniach podkręconych. Do sprawdzania stabilności układu procesor – pamięć świetnie nadaje się program Orthos. Kilka godzin bezbłędnej pracy programu w trybie Blend w zasadzie gwarantuje że komputer jest stabilny. Do testowania procesora można również posłużyć się programami takimi jak SuperPI czy 3DMark 2001.

Kiedy już spełnimy powyższe warunki, możemy w końcu przystąpić do podkręcania procesora. Samo podkręcanie jest procesem dosyć złożonym i nieco czasochłonnym, ale zwykle efekty to rekompensują.

Jeśli posiadamy procesor z serii AMD 64 to warto się posłużyć tym poradnikiem. Tłumaczy on bardzo dobrze kolejne kroki w drodze do podkręcenia procesora i jest on zrozumiały nawet dla laików w temacie.

Jeśli mamy procesor Intela (Core Duo, Pentium 4 Pentium D, Pentium DC czy Celeron), polecam przeczytać poradnik przygotowany przez portal egielda.com.pl

Kiedy już przebrniemy przez wszystkie kroki do podkręcenia procesora, moc naszego komputera wzrośnie, a sami zobaczymy że czasem warto trochę poczytać i pogłowić się samemu, niż wydać więcej pieniędzy na procesor wydajniejszy w standardzie.

Tagi: , ,

Komentarze są wyłączone.