Pliki BIN, MDF – czym otworzyć.

Wielu internautów ściąga za pomocą sieci P2P różne programy i gry, które zazwyczaj są do pobrania w formacie obrazów płyt. Te obrazy często mają rozszerzenia takie jak BIN, czy MDF. Czym otworzyć takie pliki i jak z nich skorzystać? Dowiemy tego się w tym artykule.

Pliki BIN:

Obrazy płyt CD i DVD w tym formacie informację dotyczące obrazu mają w osobnym pliku z rozszerzeniem .cue. Użycie obrazu płyty wygląda następująco:

A)     Otwarcie zawartości obrazu, bez wypalania go na płytę

Do tego celu używamy programu Daemon Tools, najlepiej w wersji Lite. Po instalacji programu klikamy prawym przyciskiem jego ikonę, która znajdzie się w tray’u (na pasku zadań, obok godziny), podznaczamy „Wirtualny CD/DVD ROM” -> Urządzenie 0: , x: -> Zamontuj obraz i teraz wskazujemy plik .cue odnoszący się do właściwego obrazu w formacie BIN (oba pliki powinny mieć tę samą nazwę i znajdować się w tym samym folderze). Po chwili możemy wyświetlić zawartość obrazu w wirtualnym napędzie, który pojawi się w „Moim Komputerze” po instalacji Daemon Tools.

Jeżeli nie posiadamy pliku .cue, otworzenie pliku za pomocą Daemon Tools również powinno się udać. Wtedy należy przy wyborze obrazu do zamontowania, wybrać format plików do wyszukiwania „Wszystkie obsługiwane pliki obrazów” i wskazać plik w formacie BIN.

B)      Wypalenie obrazu na płytę

W tym celu stosujemy najprostsze rozwiązanie – zmieniamy rozszerzenie pliku obrazu BIN, na rozszerzenie NRG, czyli to które używane jest przez program Nero. Następnie otwieramy ten plik za pomocą Nero – program od razu zapyta czy o typ obrazu – w zdecydowanej większości jest to typ Dane Tryb 2. Wybieramy więc tenże tryb, potwierdzamy, wybieramy prędkość zapisu i nagrywarkę, potwierdzamy i po kilku chwilach cieszymy się płytą na którą została nagrana zawartość obrazu. Rozwiązanie to jest zdecydowanie najprostsze i najszybsze, jednak w nielicznych przypadkach zdarza się, że nagrane w ten sposób płyty nie działają – wtedy należy użyć innego trybu danych, lub wypalić płytę za pomocą programu Alcohol 120%.

Pliki MDF:

Obrazy płyt CD i DVD w tym formacie informację dotyczące obrazu mają w osobnym pliku z rozszerzeniem .mds. Użycie obrazu płyty wygląda następująco:

A)     Otwarcie zawartości obrazu, bez wypalania go na płytę

Do tego celu używamy programu Daemon Tools, najlepiej w wersji Lite. Po instalacji programu klikamy prawym przyciskiem jego ikonę, która znajdzie się w tray’u (na pasku zadań, obok godziny), podznaczamy „Wirtualny CD/DVD ROM” -> Urządzenie 0: , x: -> Zamontuj obraz i teraz wskazujemy plik .mds odnoszący się do właściwego obrazu w formacie MDF(oba pliki powinny mieć tę samą nazwę i znajdować się w tym samym folderze). Po chwili możemy wyświetlić zawartość obrazu w wirtualnym napędzie, który pojawi się w „Moim Komputerze” po instalacji Daemon Tools.

Jeżeli nie posiadamy pliku .cue, należy najpierw zmienić rozszerzenie pliku z MDF na ISO, a następnie załadować plik poprzez Daemon Tools. To bardzo proste rozwiązanie sprawdza się w zdecydowanej większości przypadków. Jeżeli jednak nie sprawdzi się, należy zaemulować płytę za pomocą programu Alcohol 120%.

B)      Wypalenie obrazu na płytę

W tym celu stosujemy proste rozwiązanie z poprzedniego punktu – należy najpierw zmienić rozszerzenie pliku z MDF na ISO, a następnie otworzyć plik za pomocą Nero (w Nero Express poprzez opcję nagrywania: „Obraz dysku lub zapisany projekt”. Rozwiązanie skuteczne w niemal każdym przypadku – jednak w razie gdyby tak nie było, należy posłużyć się programem Alcohol 120%.

 

Podsumowując, korzystanie z plików MDF i BIN nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać. Należy jednak pamiętać, że obrazy dobrze zabezpieczonych płyt (niektóre gry) mogą okazać  się trudnym orzechem do zgryzienia. Często bowiem w takich przypadkach nie jest możliwe wypalenie obrazu na płytę tak aby gra działała, a jedynie emulacja za pomocą programu Daemon Tools.

Tagi: , , ,

Komentarze są wyłączone.