Odzyskiwanie danych z dysku

Przypadkowo skasowanie, czy też utrata w wyniku awarii ważnych danych z dysku twardego przyprawiły nie jednego komputerowca  o ból głowy. Nie należy się w takiej sytuacji załamywać, bo takie pliki można odzyskać, nawet po nadpisaniu. Do tego celu można się posłużyć specjalnymi programami które umożliwiają odzyskiwanie danych z dysku. Narzędzi tego typu istnieje wiele, jednak spora część ich nie jest darmowa. My skupimy się głównie na próbach odzyskania danych z dysku za pomocą bezpłatnych programów.

Jednym z tych narzędzi jest program eDATA Unerase Personal Edition. Po uruchomieniu programu wybieramy dysk (partycję) z której chcemy odzyskać plik(i) i przechodzimy dalej. Następnie możemy wybrać jakich typów plików ma szukać program, możemy też zlecić mu szukanie plików mających określoną nazwę lub część nazwy. Mamy też dwie możliwości skanowania – szybkie (quick scan), które będzie szukać na dysku tylko usuniętych plików, a także pełne (full scan), które będzie wyszukiwać zarówno usunięte pliki jak i utracone np. w wyniku awarii zasilania. Większą skuteczność zawsze będzie mieć opcja pełnego skanowania, jednak trwa ono dłużej i jest dostępne w darmowej wersji programu tylko przez ograniczony czas. Po ustawieniu tych parametrów klikamy dalej i program rozpocznie  swoje działanie. W trakcie skanowania program będzie wyświetlał pliki, które odnalazł i po jego zakończeniu wybieramy, które z nich chcemy odzyskać, poprzez zaznaczenie pliku i kliknięcie „Save Files”. Pozostaje już tylko wskazać folder do którego chcemy zapisać odzyskany plik i (miejmy nadzieję) cieszyć się odzyskaniem danych z dysku.

Kolejnym programem umożliwiającym odzyskiwanie danych z dysku jest PC Inspector smart recovery. Narzędzie to umożliwia odzyskiwanie zdjęć i filmów z dysków twardych i kart pamięci.

Przed rozpoczęciem działania należy skonfigurować program w trzech krokach: najpierw wybrać dysk (partycję) z której będziemy odzyskiwać pliki, następnie wskazać format plików, który ma być uwzględniony w wyszukiwaniu , oraz wybrać folder do którego będą zapisywane odzyskane pliki.

UWAGA: folder ten musi znajdować się na innej partycji, niż ta na której mamy dane do odzyskania!

Klikamy „Start” i cierpliwie czekamy na rezultaty. Pliki będą na bieżąco pojawiać się w skazanym przez nas wcześniej folderze.

Innym bezpłatnym narzędziem do odzyskiwania plików jest program Recuva. Narzędzie to jest bardzo proste w obsłudze – po uruchomieniu do odzyskania plików poprowadzi nas kreator. Program jest w polskiej wersji językowej, co jeszcze bardziej ułatwia zadanie.

Jeśli jednak zawiodą nas darmowe programy do odzyskiwania danych z dysku warto zainteresować się bardziej profesjonalnymi narzędziami. Do takich należy program firmy OnTrack, czyli EasyRecovery Professional. Narzędzie to cechuje się wysoką skutecznością w odzyskiwaniu danych, a także rozbudowanych interfejsem. Niestety, wersja testowa nie umożliwia odzyskania utraconych plików, a tylko ich podejrzenie.

Trzeba jednak wiedzieć o tym, że programowe odzyskiwanie danych z dysku mimo wszystko ma ograniczoną skuteczność. Często zdarza się bowiem że pliki da się odzyskać, lecz pomimo to nie da się ich używać, bo są uszkodzone. Dlatego jeżeli znajdziemy się w sytuacji, która zmusi nas do odzyskania danych z dysku za wszelką cenę, warto zwrócić się do specjalistycznej firmy, która się tym zajmuje. Koszta niestety znacznie wzrosną, ale szansa na odzyskanie plików jest znacznie większa niż w „domowych warunkach”.

Tagi: ,

Komentarze są wyłączone.