LCD czy Plazma?

W czasach, kiedy światem zawładnęła technika, większość ludzi spędza wolny czas w domu, czy to przed telewizorem, oglądając swoje ulubione seriale, programy i filmy, czy przed komputerem śledząc portale społecznościowe, rozmawiając z przyjaciółmi, rodziną, śledząc wiadomości z kraju i ze świata. Przez to potrzebne są coraz to lepsze ekrany, aby obraz przez nie przekazywany podobał się klientom. Przez wiele lat królowały ekrany kineskopowe, które tworzyły nasze telewizory bardzo ciężkimi i dużymi w rozmiarze. W domostwach wielu Polaków są jeszcze tego typu telewizory, ale telewizory LCD i plazmowe sukcesywnie je wypierają. Większość ludzi stojąc przed zakupem swojego nowego telewizora zadaję sobie pytanie: LCD czy plazma? Odpowiedź na to pytanie może być łatwiejsza, gdy pozna się zalety i wady poszczególnych typów.

Pierwszą rzeczą, jaką należy zwrócić w porównaniu obu telewizorów, są własne odczucia. Najlepiej wybierać się do dużego sklepu RTV i porównajmy obraz na telewizorach, które nas interesują. Należy pamiętać o tym, że film pokazowy wyświetlany w sklepach na ekranie jest zazwyczaj nagrany, w jakości HD, przez co jakość oglądanego obrazu jest w większości przypadkach bardzo dobra. Należy wtedy zwrócić się do sprzedawcy z prośbą o włączenie zwykłego kanału typu TVP, TVN, Polsat, ponieważ większość kanałów oferowanych na platformach cyfrowym typu Canal+, n i cyfrowy Polsat nie jest w jakości HD.

Dużą wadą ekranów plazmowych jest mniejsza trwałość w stosunku do LCD, czy nawet zwykłych CRT. Plazma ma też skłonność do wypalania się. Gdy ktoś ogląda bardzo często jeden kanał to przy zmianie na inny jego logo może pozostawać, tylko świeci się mniej intensywnie. W nowszych modelach producenci próbują coś z tym zrobić i skłonność do wypalania zmniejszyła się do minimum.

Na telewizorach plazmowych gorzej ogląda się ciemniejsze sceny. Ekrany plazmowe pobierają także dużo więcej prądu od LCD.

Niewątpliwą różnicą w porównaniu plazma czy LCD jest dużo lepsza jakość obrazu na telewizorach plazmowych. Przy dynamicznych scenach, widowiskach sportowych nie ma efektu rozmazania.

Plusem dla telewizorów LCD jest to, że są stosunkowo tanie. 46 calowy telewizor Samsung można kupić już za 3700zł. Plazma o takim samym rozmiarze może być 1000zł droższa. Telewizory LCD są także dużo popularniejsze, przez co jest dużo większy wybór i więcej serwisów tychże ekranów.

Wadą ekranu LCD są słabe kąty widzenia. Oglądanie swoich ulubionych programów, seriali czy filmów pod kątem większym niż 50 stopni nie należy do przyjemnych. Mamy wrażenie, że wszystko jest dużo ciemniejsze i mało kontrastowe. LCD także słabiej odwzorowuje czerń.

Trwałość telewizorów LCD jest większa niż plazmowych, lecz czasami zdarza się wada ekranu w postaci martwego punktu. Objawia się to czarnymi pikselami (punkcikami) na ekranie. Niestety, gdy cos takiego nam się zdarzy, do wymiany idzie cała matryca, której koszt jest podobny do nowego telewizora.

Przy wyborze naszego telewizora należy zastanowić się także nad rozmiarem. Im większy jest nasz ekran, tym gorszy obraz. Oczywiście tyczy się to materiału oglądanego w zwykłej jakości. Inaczej ma się sprawa z HD. Im większy jest wtedy obraz, możemy się bardziej rozpływać w szczegółowości. Jednak nie ma się co łudzić, wszystkie kanały w HD pojawią się na polskich platformach cyfrowych wtedy, kiedy będziemy już kupować nowy telewizor.

Tagi: , , ,

Komentarze są wyłączone.