Kontroler Ethernet

Kontroler Ethernet – pod taką właśnie nazwą system Windows wyświetla w menedżerze urządzeń kartę sieciową, do której nie zainstalowano jeszcze sterowników. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce po ponownej instalacji systemu Windows. Kiedy sterowniki nie są zainstalowane, nie można korzystać z urządzenia. A więc aby można było korzystać z karty sieciowej i w menedżerze urządzeń owa karta wyświetlała się nie pod nazwą kontroler Ethernet, a pod własną nazwą, należy te sterowniki zainstalować.  Jak to zrobić i co uczynić kiedy nie mamy sterowników do kontrolera?

Pierwszym etapem jest dowiedzenie się w jaki kontroler Ethernet, czyli kartę sieciową jest wyposażony nasz komputer. Z racji że większość komputerów PC i laptopów ma kontroler sieciowy zintegrowany na płycie głównej, wystarczy się dowiedzieć jaką płytę główną posiadamy.

W tym celu należy zajrzeć do wnętrza komputera, albo po prostu skorzystać z któregoś z programów wyświetlających informację o wnętrzu komputera takich jak CPU-Z. Nazwa płyty głównej będzie podana na zakładce „Mainboard” w tym programie.  Gdy znamy już nazwę naszej płyty głównej, nie będzie problemem znalezienie odpowiedniego sterownika kontrolera Ethernet, najlepiej szukać go na stronie producenta płyty głównej.

Jeżeli posiadamy notebooka, należy poszukać jego modelu na stronie producenta i tam odnaleźć właściwy dla niego sterownik kontrolera Ethernet.

Kolejnym etapem, po znalezieniu odpowiedniego sterownika jest jego instalacja. W tym celu należy przejść do menedżera urządzeń (Start -> Panel Sterowania > System > zakładka Sprzęt) i tam odnaleźć kontroler Ethernet. Następnie należy nań kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać „Aktualizuj sterownik”. Następnie odrzucić możliwość szukania sterownika poprzez Windows Update (zaznaczyć „Nie, nie tym razem”), przejść dalej i w kolejnym okienku zaznaczyć opcję „Zainstaluj z listy lub określonej lokalizacji” i wskazać miejsce na dysku twardym (lub innym nośniku) na którym znajduje się sterownik kontrolera Ethernet. Następnie kliknąć „Dalej” i po chwili sterownik powinien być już zainstalowany, o czym system Windows powiadomi nas stosownym komunikatem.

Więcej problemów możemy napotkać, gdy mimo wszystko nie uda nam się odnaleźć w Internecie odpowiedniego sterownika do naszej karty sieciowej. Wtedy należy spróbować zainstalować jeden ze sterowników kontrolerów Ethernet zawartych w systemie Windows. W tym celu należy postąpić analogicznie jak w sytuacji gdy posiadamy sterownik, z tą różnicą że w okienku w którym wybieraliśmy opcję „Zainstaluj z listy lub określonej lokalizacji” należy wybrać „Nie wyszukuj, wybiorę sterownik do zainstalowania”, wybrać kategorię kart sieciowych i próbować instalować sterowniki, które tam są do wyboru.

UWAGA:  Powyższe instrukcje dotyczą systemu Windows XP. W pozostałych systemach Windows (2000, Vista, 7) należy postępować analogicznie,  nieznacznie mogą się różnić jedynie komunikaty.

Tagi: , ,

Komentarze są wyłączone.