Kabel krosowany – jak zrobić

Kabel sieciowy RJ-45 krosowany służy do bezpośredniego łączenia komputerów (bez pośrednictwa routera czy switcha), bądź do łączenia koncentratorów. Z tej racji jest on przydatny dla sporej części użytkowników. Gotowy kabel można kupić w niemal każdym sklepie komputerowym, ale co zrobić w sytuacji, gdy musimy przecisnąć go przez wąskie otwory, np. w ścianie i ponownie zamontować końcówki? Jak zrobić kabel krosowany – dowiemy się w tym artykule.

Co będzie nam potrzebne aby zrobić kabel krosowany? Przede wszystkim sam przewód RJ45 – do kupna niemal w każdym sklepie komputerowym ;) do tego wtyki na oba końce kabla, oraz zaciskarka przewodów RJ45, którą można kupić w sklepach komputerowych/allegro – ceny są dość zróżnicowane, od kilku złotych za najprostsze zaciskarki, do kilkudziesięciu za uniwersalne narzędzie.

Na początku w odległości ok. 1,5cm od końca kabla ściągamy zewnętrzny pancerzyk z przewodu. Możemy użyć do tego nożyka w zaciskarce, bądź innego ostrego narzędzia. Po zdjęciu pancerza zobaczymy 4 pary skręconych kabli. Należy je rozdzielić by móc wcisnąć je do wtyczki. Następnie kolorowe kabelki wsuwamy do wtyczki zgodnie z poniższym schematem:
schemat

Po upewnieniu się, że kable są dobrze ułożone możemy zacisnąć wtyczkę wsuwając ją w wyznaczone miejsce zaciskarki. Zaciskamy mocno by uniknąć przesuwania kabla. Czynność należy powtórzyć dla drugiej końcówki, pamiętając przy innym układzie kabelków (schemat powyżej). Po zakończeniu tych czynności mamy gotowy kabel krosowany.

Tagi: ,

Komentarze są wyłączone.