Jak sprawdzić szybkość internetu?

Wielu użytkowników Internetu z pewnością spotkało się z sytuacją w której odnieśli wrażenie, że ich łącze internetowe nie działa tak szybko jak powinno i przepustowość jest mniejsza od tej za którą płacą swojemu dostawcy. Żeby upewnić się co do swojej szybkości łącza, należy skorzystać z wielu stron które oferują test.

Jedną ze stron dzięki której możemy sprawdzić szybkość Internetu jest witryna www.dsl.cz

Po przejściu pod podany adres należy zaczekać aż strona załaduje się do końca, a następnie kliknąć po lewej „Měření rychlosti”. Po krótkiej chwili zostanie wyświetlony wynik testu Internetu – szybkość pobierania jaką cechuje się nasze łącze. Będzie podany w kilo(mega)bitach i kiloBajtach na sekundę.  Aby pomiar był wiarygodny, należy w jego czasie wyłączyć wszystkie programy, które mogą wpłynąć na jego wynik – np. programy p2p, czy komunikatory. Nie należy w czasie sprawdzania szybkości Internetu otwierać innych stron www.

Test Internetu umożliwia również strona www.speedtest.pl. Sprawdza ona nie tylko prędkość pobierania, ale także wysyłania jaką ma nasze połączenie internetowe. Strona wyświetla również nasze zewnętrzne IP. Po przejściu na jej adres należy wybrać serwer na mapie świata, który znajduje się najbliżej miejsca w którym się znajdujemy i następnie kliknąć „Begin Test”. Po chwili zostanie wyświetlony nasz wynik: prędkość pobierania (download), prędkość wysyłania (upload), a także ping na łączu.

Szybkość Internetu możemy sprawdzić również za pomocą strony www.speedtest.net. Po przejściu na jej adres, klikamy na mapie na serwer który znajduje się najbliżej nas (strona powinna go poprawnie zasugerować) i w tym momencie zaczyna się test Internetu. Po chwili zostanie wyświetlony rezultat pomiaru – prędkość pobierania i wysyłania, a także ping, adres IP oraz nazwa naszego operatora internetowego i przybliżona odległość do serwera testowego. Jest też możliwość skopiowania linków (bezpośredniego i do wklejenia na forum) do wyniku pomiaru szybkości Internetu.

Podobnych witryn, które oferują test Internetu jest wiele, dlatego dla obiektywności pomiaru najlepiej uśrednić wyniki z powyższych stron. Należy też pamiętać, że wpływ na szybkość łącza internetowego ma też to czy nasz komputer jest wolny od wirusów i spyware.

Tagi: , ,

Komentarze są wyłączone.