Jak sprawdzić IP?

Niektóre sytuacje wymagają znajomości adresu IP komputera na którym aktualnie pracujemy. Może być on potrzebny do różnych programów, może przydać się przy rozwiązywaniu problemów w działaniu naszej domowej czy biurowej sieci. Jak wobec tego sprawdzić IP naszego komputera?

Na początku należy wiedzieć, że istnieją różne typy adresów IP. Z racji że jest to tematyka bardzo obszerna, w tej chwili interesują nas 2 rodzaje – IP zewnętrzne i IP wewnętrzne.

IP zewnętrzne to IP pod którym widoczny jest nasz komputer w globalnej sieci internetowej. Jeśli np. dostaniemy zakaz pisania na forum internetowym, który będzie nałożony na adres IP, będzie on dotyczył zewnętrznego adresu IP. Zewnętrzny adres IP przydzielany jest nam przez dostawcę Internetu – i w zależności od tego jakie łącze posiadamy jest on stały (zazwyczaj łącza radiowe, kablowe), bądź zmienny (łącza ADSL takie jak neostrada, Netia itp.).

Aby sprawdzić zewnętrzny adres IP naszego komputera, możemy skorzystać ze strony internetowej www.twojeip.wp.pl. Strona oprócz zewnętrznego adresu IP wyświetli nam jeszcze nazwę hosta oraz orientacyjną prędkość łącza w danym momencie.

IP wewnętrzne to IP za pomocą którego nasz komputer jest identyfikowany w sieci lokalnej (jeśli nasz komputer w takowej się znajduję). Nie jest ono widoczne w globalnej sieci internetowej. Jeżeli w komputerze jest zainstalowane kilka kart sieciowych i poprzez te karty działa on w różnych sieciach lokalnych, komputer może mieć kilka różnych wewnętrznych adresów IP (osobny dla każdej karty sieciowej).

Jak sprawdzić IP wewnętrzne? Najlepiej w tym celu przejść do Panelu Sterowania -> Połączenia Sieciowe -> wybrać połączenie lokalne lub bezprzewodowe które nas interesuje -> klikąć prawym przyciskiem na nie i wybrać „Stan”. Następnie kliknąć „Szczegóły” i tam zobaczymy wewnętrzny adres IP (oraz inne adresy dotyczące połączenia komputera z siecią).

Inną metodą jest uruchomienie narzędzia ipconfig za poziomu wiersza polecenia. W tym celu otwieramy wiersz polecenia z menu start (akcesoria) i wpisujemy w nim komendę: ipconfig/all

Zostaną wyświetlone informacje na temat wszystkich kart sieciowych w naszym komputerze, między innymi wewnętrzne adresy IP.

Przykładowy schemat adresacji IP w domowej sieci lokalnej:

Screen

Tagi: ,

Komentarze są wyłączone.