Hirens Boot

Hirens Boot to narzędzie bardzo przydatne zarówno dla specjalistów zajmujących się serwisowaniem komputerów, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Przydaje się w kryzysowych sytuacjach, takich jak odwirusowywanie komputerów, odzyskiwanie haseł, czy danych. Działa na zasadzie Live CD – czyli wszelkie działania wykonujemy bez konieczności instalowania programów na naszym dysku twardym, w środowisku wirtualnym. Jak stworzyć bootowalną płytę lub pendrive  z Hirens Boot?

Po pierwsze, należy pobrać program z Internetu. Ważną tutaj kwestią jest witryna z której Hirens Boot pobieramy, bowiem w sieci można przeczytać że wersja znajdująca się na stronie www.9down.com zawiera wirusa. Ja polecam pobranie go z tej witryny.  Gdy na dysku znajdzie się już paczka z narzędziem (wersja 10 zajmuje 185,9 MB) należy wypakować archiwum, otworzyć Nero, wybrać menu Plik -> Nagraj plik obrazu i wskazać plik Hiren’s.BootCD.10.0.iso który znajduje się w folderze wypakowanego archiwum (w Nero Express poprzez opcję nagrywania: „Obraz dysku lub zapisany projekt”). Po zakończeniu nagrywania mamy gotową płytę z narzędziem. Teraz, aby z niej skorzystać, należy ustawić w BIOSie jako pierwsze urządzenie bootujące napęd DVD/CD.

Po uruchomienie tej płyty, mamy do wyboru:

- Boot from Hard Drive – czyli po prostu uruchomienie naszego systemu operacyjnego z dysku twardego

- Start Boot CD – wyświetlenie zawartości płyty Hirens Boot – poszczególne narzędzia są zgrupowane w kategorie

- Start mini Windows XP – uruchomienie wirtualnego systemu operacyjnego Windows XP

W zależności od tego co potrzebujemy aktualnie zrobić, wybieramy którąś z powyższych opcji i dalej działamy za pomocą narzędzi zawartych w Hirens Boot.

Bardziej skomplikowaną czynnością jest utworzenie bootowalnego pendrive’a z Hirens Boot.

W tym celu należy posłużyć się następującymi narzędziami:

USB Disk Storage Format

grub4dos.zip

Najpierw podłączamy do komputera nasz pendrive, następnie uruchamiamy narzędzie USB Disk Storage Format i postępujemy jak poniżej:
Screen1

Następnie uruchamiamy grub4dos (plik grubinst_gui) i postępujemy jak poniżej:
Screen2

Następnie kopiujemy z folderu z grub4dos pliki grldr i menu.lst na pendrive’a, wkładamy do napędu utworzoną wcześniej płytę CD z Hirens Boot i kopiujemy całą jej zawartość na pendrive’a (czyli folder HBCD i pliki: autorun.inf i BootCD.txt

Po tych czynnościach mamy gotowy pendrive z Hirens Boot. Teraz wystarczy ustawić w BIOSie piewszy boot na dysk USB i możemy korzystać z Hirens Boot poprzez pendrive’a.

Tagi: , ,

Komentarze są wyłączone.