Formatowanie baterii w telefonie

W dzisiejszych czasach telefony komórkowe dysponują wieloma rozmaitymi funkcjami, przez co potrzebują, niestety, coraz więcej prądu. Z tego powodu baterie które je zasilają muszą mieć odpowiednio dużą pojemność. Jednak trzeba zadbać o to aby ta pojemność była trwała i telefon był w stanie działać długo na jednej baterii. Tak więc dowiemy się na czym polega formatowanie baterii w telefonie i jakie efekty ono daje.

Należy zacząć od faktu, że wokół procesu formatowania, zwanego też formowaniem baterii narosło wiele mitów. Z pewnością jest ono zalecane dla ogniw niklowo-kadmowych i niklowo-metalowo-wodorowych. Jednak większość telefonów posiada baterie litowo-jonowe. Czy konieczne jest w takiej sytuacji formatowanie baterii?

Opinie na ten temat są dość sprzeczne, jedni twierdzą że teoretycznie ( i praktycznie) poprzez formatowanie baterii w tym przypadku nic nie osiągniemy, inni zauważają wymierne efekty uzyskane w wyniku tego procesu. Niemniej jednak wiele źródeł (także instrukcje obsługi telefonów) zalecają formatowanie baterii. Odbywać ono powinno się mniej więcej według następującego schematu:

  1. Gdy kupimy telefon, używamy go aż do całkowitego rozładowania. Nie należy w tym celu na siłę rozładowywać ogniwa, z prostej przyczyny – szkoda na to czasu! Normalnie użytkujemy telefon, aż bateria rozładuje się całkowicie i telefon się wyłączy. Następnie podłączamy aparat do ładowarki i go ładujemy – nie włączając go. Ładowanie to trwać powinno kilka godzin, w zależności od typu baterii. Jednak nie mniej niż 4h i raczej nie więcej niż 6h. Dlaczego nie więcej, np. 15h, jak podają niektóre źródła? Po prostu gdy telefon wyświetli komunikat że bateria została naładowana (a niemal zawsze pojawi się on przed upływem 5-6h), automatycznie odcina on prąd i żadne napięcie do baterii nie dochodzi, a co za tym idzie – nie jest już ona ładowana.
  2. Po tym pierwszym ładowaniu dalej użytkujemy w normalny sposób telefon i czekamy aż kompletnie się on wyładuje i wyłączy. Następnie ładujemy go tak jak w pkt 1 i powtarzamy czynność jeszcze 1-2 razy, tak aby na formatowanie baterii w telefonie złożyło się 3-4 ładowań.
  3. Po tych kilku ładowaniach możemy już ładować baterie bez wyłączania telefonu. Zalecane jest aby robić to wtedy, gdy stan naładowania będzie minimalny i ładować baterie do końca – czyli aż do wyświetlenia się komunikatu o zakończeniu ładowania.

Proces ten można powtórzyć w czasie eksploatacji telefonu, gdy zauważymy że wytrzymałość ogniwa spada, jednak bateria w telefonie jest to część, która na wskutek użytkowania go podlega zużyciu – i kiedyś i tak konieczna będzie jej wymiana.

Tagi: , , , ,

Komentarze są wyłączone.