Edycja PDF

W penwych sytuacjach wygodniejszym od formatu .doc dla dokumentów jest znany wszystkim format .pdf. Jednak pakiet najczęściej używany w celu tworzenia dokumentów pakiet Office nie posiada możliwości zapisu plików do tego formatu. Jak wobec tego stworzyć własny plik PDF? Jak wyedytować istniejący już dokument w tym formacie? W tym artykule dowiemy się nieco o narzędziach dzięki którym możliwa jest edycja PDF.

Aby stworzyć od postaw własny plik PDF, posłużymy się programem PDFCreator, który można pobrać tutaj. To bezpłatne narzędzie jest jednym z wielu tego typu programów, który umożliwia tworzenie plików PDF na zasadzie wirtualnej drukarki. Po pobraniu pliku należy uruchomić instalatora (na samym początku najlepiej wybrać polską wersję językową) i wybrać standardową instalację. Gdy już zainstalujemy program, możemy zająć się tworzeniem własnego pliku PDF. W tym celu należy otworzyć Word’a i w nim przygotować dokument, tak jakbyśmy mieli go zapisać w formacie .doc. Aby zapisać go do formatu PDF należy z menu Plik wybrać Drukuj i jako drukarkę wybrać PDFCreator. Po chwili pojawi się okienko programu, w którym podajemy nazwę pliku oraz inne dane, następnie klikamy „Zapisz”, wskazujemy miejsce w który ma zostać zapisany plik, potwierdzamy i po chwili możemy się cieszyć naszym dokumentem w formacie PDF.

Oczywiście, w analogiczny sposób (poprzez opcję wydruku) możemy przygotowywać nasze dokumenty PDF za pomocą innych programów, nie tylko edytorów tekstowych.

Ponadto, po instalacji programu w menu kontekstowym plików dokumentów (.doc, .jpg, .bmp itd.) pojawi się dodatkowa opcja, która umożliwi nam szybkie stworzenie pdf’a – „Twórz PDF i bitmapę za pomocą programu PDFCreator”.

UWAGA: do poprawnego działania programu potrzebna jest włączona usługa bufora wydruku. Jeśli program nie działa, sprawdź czy masz ją włączoną (zobacz jej status w Start -> Uruchom  -> services.msc)

Jeżeli natomiast interesuje nas edycja PDF, warto skorzystać z programu Foxit PDF Editor. Jest to w zasadzie jedyny program, który umożliwia realną edycję plików PDF. Niestety, nie jest w pełni darmowy – za darmo do dyspozycji dostajemy jedynie wersję próbną, której funkcjonalność i czas działania co prawda nie są ograniczone, ale w zamian za to program dodaje swój wodny znak do każdej zmienionej przez nas strony. Narzędzie to nie wymaga instalacji, edycja PDF jest możliwa od razu po pobraniu.

UWAGA: nie każdy plik PDF da się edytować. Przy próbie edycji pliku może się okazać, że autor go zabezpieczył – w tej sytuacji nie jest możliwe zapisanie wyedytowanej kopii pliku.

Tagi: , ,

Komentarze są wyłączone.