DOCX to DOC

Po premierze pakietu biurowego Microsoft Office 2007 użytkownicy starszych wersji tego pakietu często spotykają się z sytuacją w której od współpracowników, czy znajomych dostają pliki w formacie DOCX, których starszy pakiet w standardzie nie potrafi odczytać (dokumenty tekstowe w starszych pakietach Office mają rozszerzenie DOC). Co zrobić w takiej sytuacji? Jak dokonać konwersji DOCX to DOC? Jak otworzyć plik DOCX w starszej wersji pakietu Office?

Jedną z metod na poradzenie sobie z tym problemem jest wyżej wspomniana konwersja DOCX to DOC. Najlepiej dokonać jej online. Jedną ze stron internetowych, które umożliwiają taką konwersję jest www.zamzar.com . Proces jest bardzo prosty – najpierw wskazujemy plik DOCX znajdujący się na naszym dysku twardym ( przy czym należy pamiętać że jego nazwa nie może zawierać polskich znaków diakrytycznych), w kroku drugim wybieramy format na jaki chcemy przerobić plik – w naszym przypadku będzie to oczywiście DOC. Następnie wprowadzamy adres mailowy i klikamy „Convert”. Po załadowaniu się pliku na serwer (które czasami się nieco dłuży, z racji sporego obciążenia strony) otrzymamy informację o tym, że w naszej skrzynce mailowej za chwilę pojawi się link do przerobionego pliku w formacie DOC. Link powinien pojawić się po kilkudziesięciu sekundach, jednak w przypadku dużych plików, bądź przeciążenia serwera może trwać to nieco dłużej. Skonwertowany plik można pobrać w ciągu 24 godzin. Warto wspomnieć o tym, że zamzar.com umożliwia też konwersję innych formatów plików, takich jak BMP, czy JPG.

Na tej samej zasadzie co zamzar.com działa też strona www.docx-converter.com. Podajemy adres mailowy, wybieramy plik i format – możliwa jest nie tylko konwersja DOCX to DOC, ale też na inne formaty, np. PDF, czy RTF. Po kliknięciu „Convert It!” na podany adres mailowy zostanie wysłany przerobiony plik.

Alternatywą dla internetowych konwerterów jest wydany przez Microsoft Pakiet zgodności formatu plików pakietu Microsoft Office dla programów Word, Excel i PowerPoint 2007. Narzędzie to zajmuje 27.7MB i można je pobrać stąd. Po instalacji tego dodatku będzie można otwierać, edytować i zapisywać pliki w formatach Office 2007 za pomocą starszych wersji pakietu.

Jak widać, konwersja DOCX to DOC, to sprawa bardzo prosta, szybka i nie przysparzająca większych problemów. Należy jednak pamiętać że przy takiej konwersji mogą zostać utracone pewne właściwości formatowania w dokumencie – te które udostępnia nowa wersja pakietu, a starsza ich nie posiada. Jeśli więc często potrzebna jest nam konwersja DOCX to DOC i dotyczy ona rozbudowanych dokumentów, warto się zastanowić nad nabyciem pakietu Office w wersji 2007.

Tagi: , , ,

Komentarze są wyłączone.