Windows 7 – opinie

22 października bieżącego roku w sklepach pojawi się kolejna wersja najpopularniejszego systemu operacyjnego na komputery PC, czyli Windows 7. Długo przed premierą w Internecie pojawiały się różne, niejednokrotnie sprzeczne ze sobą informację i opinie na temat nowego systemu. Dla chcących na własne oczy przekonać się o możliwościach nowego systemu, Microsoft udostępnił wersje przedpremierowe do testów. Na podstawie owych wersji testowych można już co nieco powiedzieć o nowym produkcie giganta z Redmont.

Po instalacji systemu od razu widzimy różnice w porównaniu z Windowsem Vista. Jest to nowy pasek zadań, rozszerzony o kilka ciekawych opcji. Uruchomione zadania widzimy w postaci dużych ikonek, a jeżeli dana aplikacja ma otwarte 2 lub więcej okienek, to po kliknięciu kursorem na jej ikonę na pasku zadań możemy wybrać które jej okno chcemy wyświetlić. Ciekawie sprawdza się to przy przeglądarce Internet Explorer 8.

 Screen

Prócz paska zadań zaszło trochę zmian jeśli chodzi o wygląd systemu. Według mnie zmiany te, to zmiany na lepsze.

Jednak to nie wygląd czyni system operacyjny użytecznym.  Sporo pracy (dobrej pracy!) wykonano też przy szeroko pojętej optymalizacji systemu – system mimo że wizualnie jest nawet bardziej zaawansowany niż Vista, pracuje od niego znacznie szybciej i płynniej! Nie czuć przy pracy na komputerze ociężałości, którą cechował się Windows Vista, szczególnie w pierwszej wersji bez SP.

Dla porównania czasy startu systemów na komputerze testowym (PD E2160@1,8 GHz/2GB RAM 800 MHz CL4/GF 7900GS)

Windows XP Professional SP3 – 80 sekund od wciśnięcia przycisku na obudowie

Windows 7 Ultimate RC Build 7100 – 55 sekund od wciśnięcia przycisku na obudowie

XP był zainstalowany spory czas temu, ale za to jest odchudzony ze sporej części usług, natomiast 7 pracuje od maja, ale nie została odchudzona ani trochę!  W mojej opinii, Windows 7 jest o wiele lepiej zoptymalizowanym systemem niż Windows Vista.

Kolejną ważną zmianą w stosunku do Windowsa Vista jest możliwość regulacji czujności znienawidzonego przez wielu użytkowników UAC, czyli User Acount Control. Regulacja jest 4 poziomowa i umożliwia taką konfigurację UAC, aby system zostawał pod ochroną i jednocześnie nie irytował ciągłymi ostrzeżeniami.  Z drugiej jednak strony, w sieci można znaleźć opinie twierdzące że nowa wersja UAC posiada znaczne luki w zabezpieczeniach, przez co system jest mniej bezpieczny od poprzednika.

Nowością jest także Action Center. Jest to rozwinięcie Centrum Zabezpieczeń znanego z Windows Vista i XP. Oferuje ono nie tylko wiadomości dotyczące stanu bezpieczeństwa Windows, ale rozwinięto je o opcje związane z konserwacją systemu.

Niestety system póki co ma problemy kombatybilnościowe z wieloma aplikacjami, które nie zawsze rozwiązuje tryb zgodności.  Problemy te występują też przy instalacji sterowników.  Jednak to raczej typowa sytuacja dla nowego systemu operacyjnego i z czasem problemy to powinny ustąpić.

Jeśli chodzi o generalną opinie na temat Windows 7, jest on znacznym postępem. Wersje testowe wykazały że jest szybszy i bardziej funkcjonalny od Visty. Z drugiej strony, nie należy chwalić dnia przed zachodem słońca, gdyż przed finalną premierą MS musi nieco  poprawić jeśli chodzi o kompatybilność i bezpieczeństwo.

Tagi: , ,

Komentarze są wyłączone.