0x0000007b oraz 0xc0000135

Na świecie trudno spotkać rzeczy idealne. Także powszechnie używany system operacyjny Windows do nich nie należy. Nie od dziś wiadomo, że w czasie codziennej pracy potrafi doprowadzić użytkownika do białej gorączki pojawieniem się błędu w najmniej oczekiwanym momencie. Jednymi z często spotykanych problemów są błędy o kodach 0x0000007b oraz 0xc0000135. Jak poradzić sobie z nimi? Dowiemy się w tym artykule.

BŁĄD 0x0000007b:

Ten ekran stop związany jest z dyskiem twardym komputera. Jeżeli pojawia on nam się po uruchomieniu komputera na którym jest już zainstalowany system Windows i uniemożliwia jego załadowanie, powodów może być kilka. Po pierwsze, błąd na dysku spowodowany chociażby chwilową przerwą w dostawie prądu, czy nagłym resetem komputera. W tej sytuacji wyświetlanie błędu 0x0000007b możemy zlikwidować poprzez uruchomienie konsoli odzyskiwania systemu poprzez wybranie opcji „napraw” po uruchomieniu płyty z Windowsem XP. W konsoli należy wpisać chkdsk /p Komenda ta uruchomi narzędzie CheckDisk służące do usuwania błędów na dysku. Zazwyczaj po zakończeniu działania narzędzia uruchomienie systemu będzie już możliwe. Innym powodem tego komunikatu o błędzie na starcie komputera mogą być wirusy w sektorze rozruchowym dysku. W tej sytuacji należy uruchomić narzędzia do usuwania wirusów poprzez chociażby Hirens Boot, lub przeskanować dysk pod innym systemem operacyjnym – trzeba jednak pamiętać o tym że wtedy zachodzi groźb przeniesienia owych wirusy na ten właśnie inny system. Powodem tego błędu mogą być też rozmaite konflikty sprzętowe – dlatego warto sprawdzić czy problem pojawia się gdy dysk pracuje w trybie master  jako jedyne urządzenie na kontrolerze, a także zminimalizować ryzyko konfliktu z innymi urządzeniami – na czas sprawdzenia odłączyć dodatkowe napędy, karty rozszerzeń.

Jeżeli komunikat o błędzie 0x0000007b pojawia się przy próbie instalacji systemu Windows i też instalator będzie komunikował że nie znalazł w komputerze żadnych dysków twardych, należy spróbować kilku rozwiązań. Pierwszym z nich, najczęściej stosowanym w laptopach jest przełączenie w BIOSie trybu pracy kontrolera dysku. Instalator Windows XP czasami może nie widzieć dysków twardych SATA, więc należy wtedy w BIOSie ustawić tryb pracy kontrolera na IDE. Taka operacja umożliwi instalatorowi wykrycie dysku. Innym rozwiązaniem jest też instalacja niestandardowego sterownika kontrolera dysków – w pierwszej fazie instalacji systemu Windows XP w dolnej części ekranu instalatora wyświetlany jest następujący komunikat:  „Naciśnij klawisz F6, aby zainstalować sterownik SCSI lub RAID innej firmy”. Jeżeli sterownik został dostarczony przez producenta na dyskietce, wciskamy klawisz F6 i postępujemy zgodnie z dalszymi instrukcjami.  UWAGA: jeżeli nie mamy sterownika kontrolera, warto zajrzeć do instrukcji obsługi płyty głównej – często można znaleźć tam informacje dotyczące utworzenia dyskietki ze sterownikiem. Komunikat 0x0000007b może też pojawić się przy instalacji systemu, jeżeli na partycji zostały resztki po poprzednich instalacjach Windows. W takiej sytuacji należy usunąć partycję, utworzyć nową, sformatować w systemie plików NTFS i ponowić próbę instalacji systemu.

BŁĄD  0xc0000135:

Z kolei ten błąd pojawia się zwykle w innych okolicznościach. Próbujemy otworzyć jakiś program i pojawia nam się komunikat : „Błąd aplikacji” o treści : „Aplikacja nie została właściwie zainicjowana (0xc0000135). Kliknij przycisk OK, aby zakończyć aplikację. Komunikat ten może pojawić się również przy starcie systemu Windows, jeżeli program wywołujący błąd uruchamia się wraz z systemem. Co należy zrobić aby błąd 0xc0000135 zniknął i możliwe było korzystanie z programu, którego używanie ten błąd uniemożliwia? Rozwiązanie zazwyczaj jest bardzo proste – należy pobrać i zainstalować .NET Framework. Jest to środowisko uruchomieniowe dla programów, więc niektóre go wymagają. Jeżeli nie mamy zainstalowanego .NET Framework’a w systemie, nie będą po prostu działać. W przypadku gdy jego instalacja nie pomoże, mamy do czynienia z brakiem w systemie/instalacji programu innego składnika. W tej sytuacji należy próbować rozwiązać problem instalując od nowa program, najlepiej w najnowszej wersji i dowiedzieć się jakie on ma wymagania, co do bibliotek systemowych, czy środowisk uruchamiania, tak aby móc je spełnić i w ten sposób umożliwić działanie programu.

Tagi: , ,

Komentarze są wyłączone.